TERVIS & TRENN

Kõne

22.03 hommikul heliseb telefon, kust sekretär kutsub Dr.Terase vastuvõtule 24.04.
Jõudes hommikul haiglasse, anti kätte hunnik saatekirju, et nüüd lähete annate verd , ekg ja anestesioloog ja kui on valmis palun tulge Dr.Terase jutule.

Mul oli vist tõesti selline nägu, et ausalt?
Ma tulen labori vastuseid kuulma ja juba saadetakse igalepoole, et nagu aru sain on operatsioonile minek ja olin pisut murelik.Jõudes siis lõpuks arsti jutule , vaatas Dr.Teras mulle väga mureliku näoga otsa ja ütles, et Sul on halvaloomuline melanoom ja me peame Sind lõikama. Ega ma ju ei osanudki öelda midagi, et no anname minna, et millal siis?
Tema no 1.aprill  – No teeme siis ära !

Teate , räägin küll ,et mul melanoom ja 3staadium ,aga mis see siis on polegi kirjutanud.Räägin siis mis see melanoom on ja miks on vajalik käia iga aasta kontrollimas oma sûnnimärke.

Viimase sajandi jooksul on nahavähist saanud valgete inimeste seas kogu maailmas võimas kuid vähetuntud epideemia. Nahakasvajad on kõige sagedasemini esinevad vähivormid.Eestis on aastas 800-900 esmast näha vähi juhtu, nendest ~130 on melanoomi esmasjuhud.

Nahavähk tekib naha pindmise kihi, epidermise rakkudest. Maailmas diagnoositud kõikidest vähijuhtudest on iga kolmas nahavähk

Esineb kolme tüüpi nahavähki.Kõikidest nahavähi juhtudest umbes 80% on basaalrakk nahavähk, 10% lamerakk nahavähk ja 10% melanoom. Nahavähi 2 esimest tüüpi on harva surmaga lõppevad, erinevalt melanoomist, mis võib olla vägagi agressiivne.

Melanoom

Melanoom on pahaloomuline kasvaja, mis tekib melanotsüütidest, naha pigmendirakkudest. Melanotsüüdid produtseerivad melaniini, mis annab nahale pigmendi ehk tema värvuse. Melaniini ülesanne on kaitsta nahka ultraviolett /UV / kiirguse eest. Melanoom võib organismis kiiresti levida ja seetõttu on väga oluline avastada ja ravida seda haigust juba varases staadiumis.

Kuidas melanoom tekib?

Melanoomi tekkepõhjus ei ole lõplikult teada. Ultraviolett /UVA ja UVB/ kiirgus, mis tuleb päikesest või solaariumist, tungib pindmisesse nahakihti – epidermisesse – ja kahjustab melanotsüütide DNAd. Kahjustatud rakk on vähi tekke eelduseks.

Melanoom võib tekkida nahal kõikides kehapiirkondades, samuti limaskestadel ja silmas, kus on olemas melanotsüüdid. Melanoom võib tekkida olemasolevast neevusest ehk nn. sünnimärgist või tekib nahale uus kiiresti kasvav ja muutuv pigmendilaik.On täheldatud, et seljal, kaelal peanahal ja käte ülemistel osadel olevate kasvajate prognoos on halvem.

Kui on tekkinud siirded teistesse organitesse, on 5-aasta elulemus kõigest alla 5%.

Meestel on kõige sagedasemaks melanoomi asukohaks kehatüve nahk, eriti seljapiirkond, samuti pea-kaelapiirkond. Naistel tekib nahamelanoom sagedamini jalasäärtel ja reienahal.Oluline on regulaarselt jälgida oma nahal toimuvaid muutusi – kas olemasolevad „sünnimärgid“ on muutnud oma kuju, suurust, pigmendi värvust või on nahale tekkinud uusi pigmendilaike.

Palun jälgige oma keha ja käige kontrollis.Ärge käige solaariumites ja päikse käes ei ola vaja end kärsatada.Lihtsam on seda ennem mõistna hakata kui olete juba selles olukorras ja see pole üldse meeldiv.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga