Uncategorized

Jätk eelmisele postitusele..

Jah, tundub, et paljud ei saanud aru, mida ma eelneva postitusega öelda tahtsin.

Pahatihti viiakse laps lasteaeda haigena. Lapsel voolab tatt ninast välja. Kas see on teie arvates okei? Minu arvates ei ole ja selle ravimiseks ei lähe ju ka kaua. Paar päeva järjest sinepiga jalavanni ja nagu naksti, on laps terve ja valmis  lasteaias tervena edasi toimetama.

Ühtlasi leian ma, et terve laps ei köhi! Täiskasvanuil peetakse normaalseks 12 korda tunnis köhimist, sedagi tavaliselt hommikuti hingamisteede puhastamiseks. 

Ma saan aru sellest, kui viiakse lasteaeda laps, kellel on järelköha ja arsti nõusolek, et ta võib minna lasteaeda. Aga viia lasteaeda laps, kes köhib nagu hobune oma lahtist või kinnist köha, see ei ole ju akseptitav.

Esiteks on see lapsele meeletult kurnav. Teiseks võib see olla ka nakkav. Just nimelt nakkav, kui rühmas on 23 last ja nendest viis veel haigestuvad, on see väga suur protsent. Peale selle on rühmas õpetajad, kes on lastega päev läbi koos. Võib-olla on ka lapsi, kes on alles lasteaeda tulnud ja kellel harjumine võtab meeletult kaua aega ning kui õpetaja haigestub ja tuleb teisest rühmast asendusõpetaja, hakkab ring jälle otsast peale.

Rääkimata sellest, et kodus antakse lapsele rohud sisse ja siis viiakse palavikus laps  lasteaeda. Miks ma seda väidan? Sest sellist asja tehti viis aastat tagasi, kui mu suurem poiss lasteaias käis ja tehakse ka siiani, see on kurb.

Jah, mina olen ka inimene nagu teisedki. Olen olnud ka üksikema ja ka suhtes ainukene inimene, kes otsustab ja tegutseb lapse huvides. Ma saan aru, et ollakse valikute ees, kas jääda koju või viia laps lasteaeda. Pahatihti vajavadki arved maksmist. Seda teame me kõik. Oled sa üksikema, abielus või vanavanem, kes last kasvatab. Vahel piisab nädala sees lapsele võetud puhkepäevast, et tekkinud väsimusest lahti saada või nädalavahetusele lisaks võetud reedest või esmaspäevast, et last lihtsamatest haigusnähtudest terveks ravida. Kokkuvõttes tahan öelda vaid seda, et kui näete, et teie laps on haigustunnustega, siis olge temaga kohe kodus 2–3 päeva ja saate sellest haigusest lahti ja ei tee ka teisi terveid lapsi lasteaias haigeks.

Me kõik saame aru, et haige inimese koht on kodus. Miks peaks siis lasteaed olema koht, kus haigena käimine on vastuvõetav? Jah, tõsi, lasteaed on üks vähestest asutustest, kus oksendamine, kõhulahtisus, nohused ninad ja põletikust rähmas silmad on pahatihti igapäevane nähtus, kuid lasteaed ei ole kindlasti meditsiiniasutus, vaid tervetele väikelastele hoiuteenust ja õpitegevust pakkuv koht.

Kindlasti tahame me oma lastele vaid parimat. Ma usun, et teile ka ei meeldi, kui viite oma terve lapse lasteaeda ja paari päeva möödudes peate temaga jälle kodus haiguslehel istuma. Kui me kõik suudaksime lapsed enne lasteaeda viimist terveks ravida, siis asi muutuks. Kui seda teeb vaid veerand rühma, on see kahjuks raske.

Kuid üks on kindel – väikelapseiga ei kesta kuigi kaua, võrreldes inimese ülejäänud eluga. Seega tuleb keerulisi aegu, kus laps on haige, õppida lahendama ikka lapse heaolu ja tervist arvestades ning teadmisega, et kooliealise ja täiskasvanuna ta nii suurt hoolt enam ei vaja. 

Iga pere peab ise leidma oma võimalused, sest ühesuguseid kõikidele sobivaid skeeme ega retsepte kahjuks ei ole. 

Loodan, et saite mu mõttest nüüd paremini aru.

Olge terved!

One Comment

  • M

    Ma absoluutselt ei poolda, et haiged lapsed lasteaias käiksid, aga kahjuks vaatavad ikka väga paljud tööandjad viltu, kui sa pidevalt hoolduslehti võtad. Lisaks ei ole üldse kõik perearstid abivalmid nohu pärast hoolduslehti väljastama. Kui muidu saab veel mingi raha lapsega kodus passides, siis esimesel lasteaiaaastal ei saa ka raha, sest pole eelmise aasta sissetulekut. Seega ma mõistan lapsevanemate otsuseid. Kui ikka arvestatav osa lapsevanematest käitub justkui hoolimatult, siis pigem on viga süsteemis. Ma ise pole oma lapsi palavikuga lasteaeda saatnud, küll aga nohuga. Ühel kuul sain palka 100 eurot, sest ma olin lihtsalt kogu eag hoolduslehel. 100 euroga vist ei ela ära? Tol hetkel oli hooldusleht vist 6 eurot miskit päeva eest ja ka seda ei maksta lõpmatult pikalt, vaid 14 päeva maksimaalselt. Lisaks ähvardati mind pidevalt töölt lahti lasta, sest töö oli tegemata. Muidugi oli tegemata, kui mind töölgi polnud. Tegemist oli seejuures suure ja maineka ettevõttega. Enam lasteaialapsi pole ja ma ei leia, et oleks selle pärast pidanud lapsed tegemata jätma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga